Usługa AOON proponowana przez polski rząd to dowód na to, jak bardzo idea Asystencji Osobistej Osób Niepełnosprawnych nie jest dziś przez niego rozumiana.
Tekst jest komentarzem do artykułu Rusza ją usługi asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych, który opublikowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Usługa AOON – pomylenie pojęć
To pokazuje, jak bardzo rządzący w Polsce nie mają bladego pojęcia, kim jest, a właściwie powinien być Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej. Zero kompetencji w tej materii.
Odnoszę wrażenie, że – w wyniku braku kompetencji właśnie – zawód AOON, którego oczywiście jeszcze nie ma, mylony jest z profesją rehabilitanta czy pielęgniarki środowiskowej.
Nie bagatelizuję istoty jednego ani drugiego zawodu. Wszystkie trzy są niesłychanie potrzebne i niezwykle istotne. Rehabilitant jest nam jednak potrzebny kilka godzin tygodniowo, o ile ktokolwiek ma przyznaną rehabilitację domową na stałe… W takie cuda szczerze wątpię, a kto doświadczył takiej łaski, niech się ujawni. Pielęgniarka środowiskowa… Jeśli mam być szczery, to nie wiem, ile RAZY W MIESIĄCU zagląda do chorego. Raz, może dwa razy… A być może zależy to od jakiś indywidualnych czynników? Uczciwie przyznam, że nie wiem, gdyż nie korzystam.
Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej powinien być natomiast naszym cieniem, w jakimś sensie naszym alter ego! Usługa AOON jest nam niezbędna, gdyż nasze organizmy nie funkcjonują poprawnie, przez co nie możemy zaspokoić wszystkich naszych potrzeb – od tych najbardziej elementarnych po te najbardziej wzniosłe. Obecność takich osób w naszym życiu to znacznie coś więcej niż np. nowa kula, proteza czy nawet specjalistyczny wózek inwalidzki.
Usługa AOON to nasze NIEZALEŻNE ŻYCIE! Dlaczego państwo chce nam mówić, ile razy w tygodniu mamy myć zęby, brać prysznic, korzystać z toalety, wychodzić do lekarza, na rehabilitację, na spacer, do urzędu, do kina etc.?
Brak kompetencji i wyobraźni
Zero wyobraźni, zero kompetencji i tragiczny w skutkach efekt całkowitej ignorancji znających problematykę AOON (i OzN w ogóle) organizacji pozarządowych jako pełnoprawnych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego.
Usługa AOON – merytorycznie
Pozwolę sobie jeszcze na przytoczenie w tym miejscu dużo bardziej merytorycznego komentarza w tej kwestii, który pojawił się na grupie Asystencja Osobista Osób Niepełnosprawnych AOON. Jego autorem jest człowiek, który o AOON walczy jak nikt inny – Sławomir Besowski z Centrum Praw Osób Niepełnosprawnych.
To nie jest usługa asystencji osobistej AOON.
Ministerstwo w sposób nieuprawniony posługuje się nazwą usługi, która ma swoją definicję w komentarzu generalnym numer 5 do artykułu 19 Niezależne życie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych ONZ.
W ten sposób zdefiniowana usługa asystencji narusza nasze prawa i jest formą dyskryminacji wskazaną w komentarzu generalnym numer 6 do artykułu Konwencji numer 5 Równość i niedyskryminacja. Dostarczyliśmy ministerstwu wszelkie niezbędne materiały do przygotowania usługi zgodnej z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych. Ministerstwo nie podjęło dialogu, nie umożliwiło konsultowania prac nad programem, co jest formą dyskryminacji opisaną w komentarzu generalnym nr 6. Innym poważnym błędem jest uruchomienie usługi w postaci okresowego programu. Niejasna sytuacja po zakończeniu trwania tej edycji co do kontynuacji usługi i terminu uruchomienia programu na następne lata. Nasza niepełnosprawność nie znika, a program okresowo tak.
W jaki sposób mają funkcjonować osoby niepełnosprawne w okresach kiedy państwo nie zapewnia im niezbędnego i zgodnego z Konwencją wsparcia? Przyjęta procedura przystępowania do programu oraz krótki okres do jego zakończenia, brak kontynuacji, zniechęci samorządy do przystępowania do tego programu. Wszystkie te okoliczności powodują, że mamy odczucie iż jest to gest odpowiadający podarowaniu inflantów…. – uważa Sławomir Besowski.
Zapraszam do dyskusji w komentarzach poniżej oraz na grupie K(U)LAWE ŻTCIE Niepełnosprawnych.
Żródła:
Artykuł Rusza ją usługi asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych -Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Grupa Asystencja Osobista Osób Niepełnosprawnych AOON
Foto:
Marta Słońska – na zdjęciu Ewelina Dobroczyńska i Tomasz Biduś
Obraz z grupy Asystencja Osobista Osób Niepełnosprawnych
Komentarze