Studiowanie osób głuchoniewidomych to kolejne, bardzo ciekawe zagadnienie, nad którym pragnę pochylić się na łamach OpinioLogii. Ten temat jest związany z jednej strony ze zdobyciem wykształcenia i zawodu, jak i obejmuje zagadnienie rehabilitacji społecznej.
Studiowanie osób głuchoniewidomych – jakie kierunki?
Decyzja o tym, czy iść na studia jest jedną z bardzo ważnych decyzji w życiu – zwłaszcza dla młodej osoby świeżo po egzaminie maturalnym. Młodzi ludzie, kończąc szkołę, zadają sobie pytanie: jaki zawód? Nie każdy w tym wieku jest w stanie odpowiedzieć sobie na tak zadane pytanie.
Wtedy zaczyna się szukanie informacji i różnorakich porad. Nie każdy decyduje się na podjęcie studiów, gdyż ta decyzja jest indywidualna i musi być oparta o zasoby danego kandydata na uczelnię wyższą. Zwłaszcza jest to istotne w przypadku osób z niepełnosprawnościami. Jest to także ogromnym wyzwaniem dla osób głuchoniewidomych, które będą musiały przełamać bariery związane ze swoją złożoną niepełnosprawnością. Z drugiej strony, też przypadnie im rola osoby uświadamiającej na czym ta niepełnosprawność polega.
Studiowanie – czyli jak wygląda pierwsza wizyta głuchoniewidomego studenta na uczelni
Kiedy już została podjęta decyzja o studiowaniu i zaczyna się szukanie odpowiedniej uczelni, gdzie można podjąć naukę wymarzonego kierunku, to pierwsze kroki powinny zostać skierowane do biura studentów z niepełnosprawnościami. Jest to jednostka organizacyjna uczelni odpowiadająca za wsparcie osób z niepełnosprawnościami. Tam osoba kandydująca na dany kierunek powinna otrzymać informacje odnośnie wsparcia udzielanego przez uczelnię stosowne do niepełnosprawności. Warto podkreślić, że pracownikami tych biur są osoby z niepełnosprawnościami. Bardzo często pełnią rolę kierownika tej jednostki.
Osoba głuchoniewidoma na zajęciach
Na pierwszych zajęciach organizacyjnych trzeba poinformować wykładowcę o swojej niepełnosprawności. W przypadku, o którym piszę, niepełnosprawności wzroku i słuchu nie wszyscy mogą być świadomi. Z własnego doświadczenia wiem, że trzeba przekazać jasny komunikat o barierach, które możemy spotkać w trakcie zajęć.
Zalecam osobiście usiąść w pobliżu prowadzącego, żeby lepiej słyszeć wykład. Jeżeli jest zainstalowany sprzęt nagłaśniający, to najlepiej jest poprosić, żeby mówił do mikrofonu,. Studiowanie osób głuchoniewidomych jest na pewno prostsze w momencie, gdy na sali jest zainstalowana pętla indukcyjna. Wówczas dźwięk płynie bezpośrednio do aparatów słuchowych.
Studiowanie osób głuchoniewidomych a pomoc dydaktyczna
Większość materiałów jest dostępna dla osób głuchoniewidomych. Studenci mogą pisać notatki przy pomocy notatników brajlowskich czy też na komputerze wyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie do odczytu ekranu.
O specjalistycznym oprogramowaniu postaram się napisać w artykule poświęconym informatyce osób głuchoniewidomych.
Materiały książkowe zeskanowane po przetworzeniu w specjalistycznym programie na tekst są już dostępne dla osób niewidomych. Część materiałów jest również zamieszczana na wirtualnych dyskach. Wymieniają się także nimi studenci na grupach wewnątrzuczelnianych – na portalach społecznościowych.
Student egzaminy i zaliczenia może zdawać w formie dla niego dostępnej. Na przykład poprzez pisanie pracy końcowej na zaliczenie, albo występuje opcja egzaminu w formie ustnej. To jest kwestią indywidualnych ustaleń pomiędzy studentem a wykładowcą.
Wsparcie i integracja akademicka osób z niepełnosprawnościami
Jak wspominałem powyżej, w zasadzie na wszystkich uczelniach działają biura do spraw studentów z niepełnosprawnościami. Ich rolą jest wspieranie studentów, jak i integrowanie tej grupy ze społecznością akademicką uczelni i całego ośrodka. Organizują one często wydarzenia poświęcone różnym zagadnieniom niepełnosprawności współpracując mocno z kadrą dydaktyczną różnych kierunków i wieloma podmiotami społecznymi: NGO-sami czy mediami.
Obok tych biur działają zrzeszenia studentów z niepełnosprawnościami, które podejmują działania na rzecz integracji i poszerzenia świadomości społecznej związanej z niepełnosprawnościami. Student może liczyć na wsparcie finansowe poprzez stypendium dla osób z niepełnosprawnościami świadczone przez uczelnię, jak i pomoc ze strony programu Aktywny samorząd, który realizuje PCPR.
Czy warto studiować?
Kończąc ten artykuł chcę się podzielić pewną historią osoby głuchoniewidomej – bardzo pracowitej i oddanej naszej społeczności. Powiedziała, iż doszło do tak głębokiej zmiany mentalnej. Na początku lat dwutysięcznych osoby głuchoniewidome musiały się tłumaczyć, dlaczego studiują, a dziś jest standardem, że takie osoby podejmują studia i mogą liczyć na zrozumienie ze strony prowadzących zajęcia, jak i pozostałych studentów. Nie chcę zostawiać państwa z niedosytem. Lecz każdy po przeczytaniu tekstu może odpowiedzieć sobie sam na pytanie: czy warto studiować?
O czym pisze absolwent kierunku politologii.
Grafika:
Koncepcja zdjęcia – Piotr Zasadzki. Wykonanie – Stefan Zasadzki
Opracowanie: Wojciech Kaniuka – OpinioLogia.pl
Komentarze