Twórczość, którą oferuje nam Richard Clayderman, to niesamowite połączenie muzyki i obrazu. W epoce YouToube’a można śmiało nazwać to nową formą sztuki.
Takie przynajmniej odnoszę wrażenie.
Richard Clayderman – kto to taki?
Właściwie nazywa się Philippe Pagès. Urodził się 28 grudnia 1953 roku w Paryżu. Ten francuski kompozytor ma w swoim dorobku artystycznym wiele albumów, na których zostały zawarte oryginalne kompozycje Palula de Senneville i Oliviera Toussainta.
Co jest istotą twórczości Claydermana?
Moim zdaniem chodzi tutaj o niebywałą umiejętność prezentowania słuchaczowi największych przebojów światowych w wersji instrumentalnej. Dotyczy to zarówno przebojów muzyki popularnej, jak i w bardzo przystępny sposób zaaranżowanych znanych dzieł muzyki poważnej.
Clayderman a sprawa polska
W karierze artystycznej Cladermana znajdziemy wydarzenie związane z Polską, a konkretnie z polskim artystą. Mowa jest tutaj o Grzegorzu Markowskim z grupy Perfect. W 1998 roku panowie nagrali wspólnie nową wersję utworu Niewiele Ci mogę dać.
Richard Clayderman zaistniał dzięki prezentowi…
A konkretnie był to prezent od ojca dla swojego dziecka. Darczyńcą był Olivier Toussaint, który w prezencie dla swojej córki Addeline napisał utwór, a następnie ogłosił konkurs na jego wykonawcę. Wygrał go, jak się nietrudno domyśleć, Richard Clayderman. Jak się okazało, był to początek wielkiej kariery na skalę światową tego artysty.
Najlepiej sprzedający się pianista
80 milionów sprzedanych płyt (więcej niż Coldplay, Adele, Jay Z, Lady Gaga czy nawet Bob Dylan) i jeden z największych singli wszechczasów (Ballada dla Adeliny sprzedała się w liczbie ponad 22 milionów egzemplarzy – to więcej niż It’s Now Or Never Elvisa Presleya) czyni z Richarda Claydermana najlepiej sprzedającego się pianistę świata. Książę Romansu, nazwany tak przez Nancy Reagan, powraca nowym albumem Romantique – wielką kolekcją ulubionych kompozycji każdego słuchacza – czytamy na stronie Universal Music Polska.
Czas na ucztę! Główne danie to muzyka i magia obrazu
W serwisie YouTube można znaleźć mnóstwo nagrań Richarda Claydermana. Chciałbym Wam polecić tą kompilację, w której najlepiej (moim zdaniem, oczywiście) zostały oddane istota muzyki i magia obrazu.
Życzę zatem smacznego… 😉
I jak Wam się podoba?
Dawajcie znać w komentarzach poniżej oraz na Fanpage’u OpinioLogii, do polubienia i obserwowania którego serdecznie zachęcam.
Źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia, Universal Music Polska
Foto: Flickr.com
Film: YouTube.com
Komentarze