Praca zdalna jest jedną z wielu form zatrudnienia. Umożliwia ona wykonywanie obowiązków zawodowych w domu, zarówno osobom zdrowym, jak i osobom z niepełnosprawnością. Aktualnie, w okresie epidemii, możliwość pracy zdalnej docenia wielu z nas.
Praca zdalna polega na wykonywaniu zadań powierzonych przez pracodawcę poza siedzibą firmy, może to być np. mieszkanie pracownika. Osoby te często pracują w oparciu o umowy cywilnoprawne (o dzieło, zlecenia). Taki rodzaj zatrudnienia ma swoje wady i zalety. Nie jest odpowiedni dla realizacji każdego zawodu, nie każdy pracownik się w nim odnajdzie. Zobacz jakie są plusy i minusy pracy zdalnej.
Czym jest praca zdalna?
Praca zdalna nazywana jest również telepracą lub e-pracą, dlatego wykorzystuje się w niej nowoczesne technologie, a wyniki swojej pracy przesyła pracodawcy przez Internet. Kontaktuje się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej i internetowych komunikatorów. Dokładnie kwestię tę dookreśla kodeks pracy: Art. 675 § 2: Telepracownikiem jest pracownik, który wykonuje pracę w warunkach określonych w § 1 i przekazuje pracodawcy wyniki pracy, w szczególności za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Telepraca sprawdza się w przypadku pracowników, którzy analizują i przetwarzają informacje. Wyniki ich pracy nie wymagają kontaktu fizycznego z pracodawcą lub są niematerialne. Nie sprawdzi się jednak w każdej dziedzinie.
Polecana jest ona głównie dla przedstawicieli, tzw. wolnych zawodów – grafików, rysowników, copywriterów, specjalistów SEO, redaktorów, tłumaczy, a także dla młodych rodziców, którzy chcą pogodzić pracę z opieką nad swoimi pociechami.
Praca zdalna może mieć charakter regularny albo doraźny. O drugim przypadku mówimy w sytuacji wyjątkowej, np. pracownik musi być w danym dniu w domu, w związku z czym pracodawca pozwala mu wykonywać swoje obowiązki w domu.
Istnieje również klasyfikacja, biorąca pod uwagę ile czasu pracownik wykonuje swoje obowiązki zdalnie, zgodnie z nią e-pracę można podzielić na:
- permanentną – praca zdalna w pełnym wymiarze,
- naprzemienmą – niektóre dni pracownik przepracowuje w domu, a inne w biurze,
- uzupełniająca – praca stacjonarna w pełnym wymiarze, w wyjątkowych sytuacjach pracownik zabiera pracę do domu.
Plusy pracy zdalnej dla pracodawcy
Zatrudnienie zdalnego pracownika może być jedyną okazją dla pracodawcy na pozyskanie specjalistów, którzy mieszkają daleko od siedziby firmy. Co więcej, zdalny pracownik to ograniczenie kosztów. Pracodawca nie musi organizować mu miejsca pracy w siedzibie firmy i nie musi zapewniać mu sprzętu. Współpraca z wieloma specjalistami, z różnych zakątków świata może odświeżyć wizję firmy, a wiedza pracownika może wnieść wartości dodane, dzięki którym firma się rozwinie.
Korzyści z pracy zdalnej dla pracowników
Największą zaletą wymienianą przez pracowników zdalnych jest wygoda. Mogą pracować gdzie chcą, nawet w domu. Oszczędzają tym samym czas na dojazd do pracy, nie stoją w korkach. Oszczędności dotyczą także jadania na mieście w czasie przerw obiadowych.
Praca zdalna może iść w parze z większym wynagrodzeniem. Skoro pracodawca oszczędza na organizacji miejsca pracy i sprzęcie dla pracownika, może przeznaczyć więcej środków na jego pensję. Jednak nie jest to regułą, wielu pracowników zdalnych skarży się, że czują się jak pracownicy drugiej kategorii, słabiej opłacani i pomijani w awansach.
Praca zdalna – minusy dla pracodawcy
Podstawowym problemem jest kwestia zaufania. Pracodawca nie ma pełnej kontroli nad pracownikiem zdalnym, nie może w stu procentach sprawdzić, czym zajmuje się pracownik w domu. Praca w biurze to nie tylko wykonywanie zadań. Dla rozwoju przedsiębiorstwa ważna jest atmosfera, relacje międzyludzkie – wszystkie te elementy tworzą kulturę organizacyjną. Integracja zespołu sprawia, że liczy się wspólne dobro, rozwój firmy, a nie tylko indywidualny rozwój i osobiste cele zawodowe.
Minusy wynikające z pracy zdalnej dla pracownika
Praca zdalna wymaga od pracownika samodyscypliny. To on sam musi ustalić swój grafik i pilnować terminów. Higiena pracy, oddzielenie życia prywatnego od pracy może być trudniejsze, jeśli dom staje się jej miejscem. Ponadto w domu na pracownika czyha wiele rozpraszaczy, zależy to od jego indywidualnych predyspozycji. Praca w domu to także brak bezpośredniego kontaktu z innymi pracownikami, co może ograniczyć rozwój zawodowy. Liczba okazji uczenia się od kolegów i koleżanek spada.
Jeżeli praca zdalna polega na wykonywaniu zadań lub zleceń, trudność może sprawiać płynność finansowa, nieregularne zamówienia i niemożność przewidzenia dochodów. trudności mogą pojawić się przy tak prozaicznych czynnościach jak sprzedaż ratalna, czy tez uzyskanie kredytu.
Praca zdalna w dobie epidemii koronawirusa – konsekwencje dla naszego zdrowia

Praca zdalna
Na zdjęciu (po lewej) widzimy obrazek przedstawiający laptopa. Na jego ekranie widać czarny napis z zieloną obramówką: Praca zdalna
Po prawej stronie znajdują się natomiast następujące informacje:
Tytuł artykułu: Praca zdalna – możliwości i udogodnienia. Jak wygląda podczas epidemii?
Autorka artykułu: Katarzyna Biel-Ziółek
Logo OpinioLogia.pl na pomarańczowym tle
Autor rysunku: Wojciech Kaniuka
Opracowanie: Wojciech Kaniuka – OpinioLogia.pl
Obecnie epidemia koronawirusa zmusiła nas do zamknięcia w czterech ścianach. W jednej chwili mieszkanie stało się miejscem pracy i edukacji. To nie jest komfortowe ani dla ciała, ani dla psychiki.
Spędzamy długie godziny przy komputerze, podczas których garbimy się, wpatrujemy w ekran, pochylamy głowę w kierunku laptopa, układamy ręce na myszce bez podparcia nadgarstków, do tego często siedzimy na źle dobranym krześle. To najczęstsze błędy, które niszczą nasze zdrowie. Może jeszcze dziś nie wszyscy odczuwają bólu kręgosłupa, stawów, czy głowy, ale to może tylko kwesta czasu.
Co jeszcze nam doskwiera i jak temu przeciwdziałać?
Ból ramion, karku i szyi
Za ból w tych częściach ciała najprawdopodobniej odpowiada niewłaściwa postawa ciała podczas pracy przed komputerem lub laptopem. Jeśli patrzysz na monitor i musisz schylać szyję do dołu, to znaczy, że nie jest on ustawiony na wysokości twoich oczu. Spróbuj go podwyższyć, jeśli korzystasz z komputera, natomiast pod laptopa możesz kupić specjalną podstawkę (lub zrobić ja samemu np. z ułożonych na sobie książek). Dzięki temu szyja i ramiona znajdą się w neutralnej pozycji. Więcej się też ruszaj, nawet jak siedzisz (np. rób krążenia ramion, skręty szyi).
Oczy są suche i zmęczone
Gdy zbyt długo wpatrujesz się w monitor, możesz mieć problem z oczami: stają się zaczerwienione, swędzą bądź szczypią, zaczynasz widzieć niewyraźnie, dodatkowo może towarzyszyć tym objawom ból głowy. Jak zadbać o oczy? Postępuj zgodnie z zasadą 20-20-20, czyli zrób co 20 minut 20-sekundową przerwę, by zobaczyć coś oddalonego o 20 metrów (np. za oknem). Pracuj jak najdłużej przy naturalnym świetle, możesz też wypróbować nawilżające krople do oczu, dostępne w aptekach bez recepty.
Biodra są napięte
Twoje plecy powinny odchylać się od 15 do 20 stopni, aby biodra pozostawały otwarte. Nie siedź pod kątem 90 stopni, bo zginacze bioder są wtedy bardziej ściśnięte, a to prowadzi do dużego bólu pleców. Jeśli nie masz ergonomicznego krzesła, jak najczęściej wstawaj od komputera (najlepiej co 20 minut).
Masz skurcze nóg
Są oznaką słabego krążenia, a to oznacza, że przyjmujesz nieodpowiednią pozycję podczas pracy zdalnej. Możesz sobie pomóc w prosty sposób – dopasuj wysokość krzesła do siebie, stopy muszą być płasko na ziemi. Jeśli nie jest to możliwe, użyj podnóżka. W ten sposób zmniejszasz ciśnienie krwi w udach i poprawiasz jej cyrkulację. Rób też przerwy, by jak najwięcej być w ruchu.
Bolą cię nadgarstki
Kiedy przedramiona opadają, a nadgarstki są zgięte, to możesz w ten sposób doprowadzić do ich nadwyrężenia. Gdy ciągle obciążasz ścięgna nadgarstków, doprowadzisz z czasem do stanu zapalnego, a to prosta droga do bolesnej dolegliwości zwanej zespołem cieśni nadgarstka. Jak temu zapobiec? Trzymaj nadgarstki tak, by były jak najbardziej płaskie i proste, nie zginały się ani w lewo, ani w prawo.
Jakie jeszcze mogą być objawy i metody walki z nimi?
Ból kręgosłupa w części lędźwiowo-krzyżowej
Pochylanie się do pisania powoduje obciążenie okolicy lędźwiowej, co może prowadzić do urazów kręgosłupa. Upewnij się, że twoje plecy są podparte, dzięki czemu nie będą się tak mocno napinać. Możesz też użyć ręcznika, by odciążyć kręgi. Zwiń go i połóż go za plecami, aby zachować naturalne zgięcie dolnej części pleców.
Ból głowy
Może mieć różne przyczyny: brak powietrza w pomieszczeniu, za słabo nawodniony organizm, przemęczenie, stres. Aby sobie pomóc zrób zimny okład na czoło, regularnie pij wodę z cytryną, częściej wietrz pokój, w którym pracujesz. Zadbaj też o dobry sen. Będzie lepszy, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Godzinę przed snem wycisz się, odłóż elektroniczne urządzenia i pamiętaj, że najlepszą porą na pójście spać jest 22:00-23:00.
Spadek nastroju
Ciągłe przebywanie w tym samym miejscu bez perspektywy wyjścia, zmiany, wentylowania emocji, może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne. Odcięcie od przyjemności, kontaktów międzyludzkich, aktywności zawodowej, fizycznej wywołuje dezorientację. Więcej może nawet doprowadzić do stanów głębokiego smutku, a w dłuższej perspektywie do depresji. Niestety, wiele się zmieniło i należy pomyśleć o tym, co mi może pomóc w nowych warunkach. Może to być czytanie książek, rozmowy ze znajomymi na Skypie, treningi w domu z aplikacją.
Jest wiele możliwości, które należy odkryć, by chronić zdrowie psychiczne.
Źródła:
https://zdrowie.radiozet.pl/Psychologia/Stres-i-relaks/Praca-zdalna
Grafika:
Praca zdalna – możliwości i udogodnienia. Jak wygląda podczas epidemii?
Autor rysunku: Wojciech Kaniuka
Opracowanie: Wojciech Kaniuka – OpinioLogia.pl
Komentarze