Patricia Kaas jest francuską wokalistką, autorką tekstów i niewątpliwie bardzo zmysłową, wręcz eteryczną kobietą. Trudno wobec niej być obojętnym…
Urodziła się 5 grudnia 1966 roku w Forbach. Jej kariera rozpoczęła się w wieku ośmiu lat – wówczas Kaas wystąpiła w niemieckim kabarecie Rumpelkammer.
Patricia Kaas i początki jej kariery u boku Gérarda Depardieu
Ten znany francuski aktor zauważył ją w 1985 roku podczas jednego z jej występów. To właśnie Depardieu zawdzięcza ona nagranie swojego pierwszego singla Jalouse, który jest także owocem współpracy z François Bernheimem.
Debiutancki album
Patricia Kaas nagrała go w 1988 roku. Nosił tytuł Mademoiselle chante… i osiągnął drugie miejsce na krajowych listach najczęściej kupowanych płyt. Był to niewątpliwie początek sukcesu artystki, który mierzony jest 16 milionami egzemplarzy płyt, jakie sprzedała na całym świecie.
Debiut aktorski
Kaas dała się poznać również jako aktorka. Zadebiutowała w produkcji A Teraz… Panie i Panowie. Reżyserem był Claude Lelouch,, a wydarzyło się to w 2002 roku.
Patricia Kaas zaczęła śpiewać na scenie w wieku 8 lat, wykonywała wówczas utwory z repertuaru Sylvie Vartan, Dalidy, Claude François i Mireille Mathieu. Jej pierwszym wyróżnieniem było zdobycie pierwszej nagrody podczas konkursu piosenki pop. W wieku 13 lat podpisała kontrakt z klubem Rumpelkammer, w którym zaczęła występować pod pseudonimem Pady Pax. W 1985 roku, po siedmiu latach współpracy z zespołem Dob’s Lady Killers, została dostrzeżona przez Gérarda Depardieu, który zapoznał ją z autorem tekstów – François Bernheimem. Aktor pomógł jej wydać pierwszy singel – „Jalouse” – tak początki kariery tej wybitnej artystki opisuje Wikipedia, wolna encyklopedia.
Możemy tam również poznać cały życiorys Patrici Kaas, jej pierwsze sukcesy. Warto poczytać między innymi o albumach, które wydała.
Patricia Kaas, Eurowizja i Édith Piaf
Podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w 2009 roku Kaas reprezentowała Francję. Zaśpiewała wówczas utwór Et s’il fallait le faire, który ostatecznie pozwolił jej zająć 8. miejsce w klasyfikacji finałowej.
Konkurs ten odbywał się w Moskwie. Kaas już wtedy nie była dla mnie artystką obojętną. Pierwszy raz zauważyłem ją podczas XXXXI Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. Jedyny prawdziwy festiwal sopocki, który starsze pokolenia na pewno pamiętają. Nie ma on nic wspólnego z komercyjnymi podróbkami, które obecnie konkurują między sobą.
Wracając jednak do udziału piosenkarki w Eurowizji, ponownie polecam Wikipedię. Trochę bez sensu tworzyć niejako nową treść dotyczącą tego samego. Warto czasem polecić inne źródła, aby zwrócić uwagę na coś naprawdę istotnego i atrakcyjnego zarazem… I właśnie to niniejszym czynię… Wydarzenie to zostało opisane w bardzo interesujący sposób.
Patricia Kaas w 2011 roku wydała swoją pierwszą książkę autobiograficzną, która nosi tytuł L’Ombre de ma Voix. Kilka miesięcy później odbyła się premiera albumu Kaas chante Piaf. Było to uhonorowanie 50. rocznicy śmierci Édith Piaf.
Patricia Kaas i noc z soboty na niedzielę
Dobrze… Będę bardziej precyzyjny… Nie spędziłem tej nocy bezpośrednio z samą artystką – może i szkoda 😉 – ale z jej muzyką. A tu już żałować naprawdę nie ma czego… Zdecydowanie Warto!
Jak określiłbym jej muzykę?
Jest bardzo zmysłowa – kobieca i męska zarazem.
Niewątpliwie z całą twórczością Patricii Kaas warto się zapoznać. Moje dwa najbardziej ulubione utwory prezentuję natomiast w tym momencie.
Patricia Kaas – Les Hommes Qui Passent
Źródło: YouTube
Patricia Kaas – Il Me Dit Que Je Suis Belle
Źródło: YouTube
I jak się Wan podobało?
Czekam na Wasze opinie w komentarzach poniżej oraz na grupie Muzyka w nas samych.
Źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia
Foto: YouTube
Bądź aktywna/aktywny w tym temacie na portalach społecznościowych OpinioLogii:
Komentarze