Koszty wynikające z niepełnosprawności to bardzo szeroki i głęboki temat, do którego można podejść na wiele różnych sposobów.
Niepełnosprawność to zadanie i wyzwanie. To test, który musi w miarę pozytywnie zaliczyć każda osoba, której los powierzy takie przeznaczenie.
Koszty tego doświadczenia zawsze są wysokie. Cena leczenia, rehabilitacji, zapewnienia podstawowych potrzeb egzystencjalnych, opieki oraz wsparcia, z reguły znacznie przekraczają wysokość renty przyznawanej przez nasze państwo.
Próby pogodzenia się z faktem zależności od pomocy innych nie należą do łatwych.
Koszty niepełnosprawności i próby ich zniwelowania
Osoba z niepełnosprawnością jest zmuszona do pokonywania wielu barier i przeciwności, jednak najważniejszą w takiej sytuacji wydaje się próba zaakceptowania swojej życiowej sytuacji i przekłucia jej w coś pozytywnego.
Edukacja, rozwijanie zainteresowań i pasji, praca, choćby charytatywna, mająca na celu pomoc innym osobom potrzebującym pomocy, czy ciekawe hobby, mają szanse pomóc lub przynajmniej zniwelować przykre skutki niepełnosprawności.
Dowolna forma aktywności zawsze znacznie podnosi jakość życia osoby z niepełnosprawnością, stwarzając jej tym samym powody do odczuwania satysfakcji i zadowolenia z życia.
Pomimo, iż mało komu nie w pełni sprawnemu udaje się zrobić faktyczną karierę zawodową, liczba niepełnosprawnych ludzi na świecie którzy niewątpliwie odnieśli sukces stale wzrasta.
Przeczytajcie także: Wiesz ile jest liceów w Warszawie? Które miejsce zajęły w rankingu Perspektyw 2024 szkoły z Białołęki? [Artykuł sponsorowany]
Wielcy, a jednak zwyczajni…
Nie sposób wyliczyć wszystkich takich osób, tak więc posłużę się jedynie kilkoma przykładami, niewątpliwie, zawsze godnymi naśladowania, szacunku i podziwu. Wśród takich osób nie sposób nie wymienić Stephena Hawkinga, którego prace miały być nominowane do Nagrody Nobla, Nick’a Vujcica, Piotra Pawłowskiego, Artystów Malujących Rękami i Nogami oraz wiele innych zasłużonych osób.
Wydaje się, iż prawie każda osoba znacznie doświadczona przez chorobę ma w sobie niejednokrotnie ukryty, ale niepodważalny potencjał, który może świadczyć o jej wartości, zawsze i pomimo wszystkiego.
Aktywność zawsze sprzyja samoakceptacji. Trud włożony nawet w najmniejszy sukces, pomaga odzyskać radość życia i zobaczyć sens w swoim działaniu.
Radość z osiągnięć pomaga w budowaniu poczucia własnej wartości i poczucia sprawczości, co jest również niezwykle potrzebnym aspektem życia osób z niepełnosprawnością.
Każdy człowiek nie w pełni sprawny umiejący rozsądnie, pozytywnie popatrzyć na swoje dokonania i odniesione sukcesy, powinien zawsze patrzyć pozytywnie na siebie i nigdy nie ulegać negatywnym presjom społeczeństwa.
Grafika:
Koszty, które ponosimy. Ile kosztuje niepełnosprawność?
Źródło zdjęvia: Hot Money – prosto o finansach
Opracowanie: Wojciech Kaniuka – OpinioLogia.pl
Komentarze